بلیط هواپیما چارتر

در قدم اول باید متوجه شویم که بلیط هواپیما چارتر به چه معنی است؛ چارتر به معنیِ دربست کرایه دادن است. در حوزه‌ی صنعت گردشگری هر چیزی که به تعداد زیاد موجود باشد و قابلیت فروش یا اجاره داشته باشد، می‌تواند چارتر شود. هر وسیله‌ حمل و نقل عمومی که تعداد زیادی صندلی داشته باشد یا هر هتل  که تعدادی تخت و اتاق  داشته باشد، قابلیت چارتر کردن دارند، مثلا صندلی‌های هواپیما یا تخت‌های هتل جزو این دسته قرار دارند.

بلیط هواپیما چارتر چیست؟

وقتی که تمام صندلی‌های یک هواپیما در یک مسیر پروازی در اختیار چارتر کننده قرار بگیرد به آن پرواز چارتر می‌گوییم. به طور مثال وقتی که آژانس هواپیمایی یک مسیر پروازی تهران ـ استانبول یا تهران ـ مشهد را برای مدتی چارتر کند، به آن پرواز، پرواز چارتر گفته می‌شود.

در این مثال پرواز تهران استانبول و پرواز تهران – مشهد از مسیرهای پرطرفدار هستند، که همیشه متقاضی دارند و پرواز این مسیرها به صورت سالانه چارتر می‌شود. اما چارتر بعضی مسیرها برای مدت کوتاه‌تری برقرار می‌شود، فرض کنیم یکی از شرکت‌های هواپیمایی به سفارش بعضی آژانس‌ها یا شرکت‌های گردشگری، پرواز تهران ـ آمستردام را برای مدت سه ماه چارتر کند. در کل به دلیل وجود متغیرهایی مثل زمان و مسیر پروازی، عرصه‌ی بلیط هواپیما چارتر تنوع و گوناگونی زیادی دارد.

اما فقط آژانس‌ها و دفاتر خدمات گردشگری نیستند که پرواز را چارتر می‌کنند. سازمان‌ها، ارگان‌ها، اداره‌ها، باشگاه‌های ورزشی و در کل هر نهاد دولتی و خصوصی که برای تعداد زیادی از نیروهای زیرمجموعه‌اش به بلیط هواپیما نیاز داشته باشد، ترجیح می‌دهد به جای خرید بلیط برای تک تک کارکنانش، پرواز چارتر بگیرد. در این شرایط هم هزینه‌ی آن سازمان کمتر می‌شود و هم برای نیروهایش در طول پرواز اختیار و راحتی بیشتری دارند.

تفاوت بلیط هواپیما چارتر و بلیط مستقیم

ابتدا باید بدانیم که بلیط مستقیم به چه معنی است. شرکت‌های هواپیمایی با توجه به امکانات، مسیرهای پروازی مختلفی دارند که طبق برنامه‌ریزی سالانه در آن مسیرها، در طول هفته یا ماه، پروازهایی با قیمت مشخص برقرار می‌کنند که به این پروازها، پرواز سیستمی می‌گویند. بلیطی هم که برای این پرواز خریده شده باشد، بلیط سیستمی نام دارد.

مهم‌ترین تفاوت بلیط هواپیما چارتر و بلیط مستقیم 3 مورد هستند که به آن اشاره می‌کنیم

  1. برنامه زمانی: تفاوت مهم پرواز سیستم با بلیط هواپیما چارتر در این است که برنامه پرواز سیستمی در طول هفته و ماه و هزینه‌‌شان مشخص است. شما می‌توانید مثلا از چند ماه قبل به مقصد زوریخ بلیط هواپیما بخرید و هزینه‌اش را بپردازید و بعدا بنا به تغییر شرایط سفرتان تاریخ پروازتان را جابه‌جا کنید.
  2. شرایط سنی: یکی دیگر از نشانه‌های پرواز سیستمی این است که در این پروازها قیمت بلیط بر اساس شرایط سنی تعریف می‌شود. مثلا بهای بلیط برای گروه سنی بزرگسالان، کودکان و نوزادان متفاوت است. در بلیط‌های سیستمی بلیط نوزادان، کم هزینه‌ترین بلیط، و بلیط بزرگسالان، گران‌ترین بلیط است. بلیط چارتر تنها برای نوزادان زیر دوسال ارزان‌تر است.
  3. هزینه‌ی بلیط: یکی از تفاوت‌های اصلی بلیط هواپیما چارتر با بلیط سیستمی در قیمت بلیط است. در مورد بلیط‌های سیستمی قابل توجه‌ترین نکته‌ای که وجود دارد، این است که هر چه به زمان پرواز نزدیک باشد، یا به عبارت دیگر هرچقدر شما دیرتر بلیط خود را بخرید، بلیط شما گران‌تر می‌شود، با این اوصاف هرچقدر زودتر بلیط سیستمی را خریداری کنید، بلیط شما ارزان‌تر می‌شود.

در این قسمت با معنی بلیط هواپیما چارتر و فرق آن با پرواز و بلیط مستقیم آشنا شدید.

2.5/5 - (2 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست